Jeleśnia – Stara Karczma

Jeleśnia – Stara Karczma
Jakub Janik, Szczepan Kamiński

Stara Karczma w Jeleśni jest najcenniejszym zabytkiem w Jeleśni. Znajduje się ona na szlaku handlowym prowadzącym z Żywca na Słowację. Dokładna data powstania karczmy jest trudna do ustalenia ale pewnym jest, że powstała w pierwszej połowie XVII w. Pierwszym znanym z kronik karczmarzem był Szymon Pietrzyca. Od 1968 roku prawnym właścicielem jest Spółdzielnia Turystyczno-Handlowa „Pilsko".

W karczmie podawane są dania kuchni regionalnej. Karczma zaprasza nas do siebie słowami
 
„Cyś ty chłopie łosoloł,
cy ty ni mos rozumu ?
Karcma stoi u drogi
A ty idzies do domu!"

W czasach II wojny światowej została trafiona pociskiem artyleryjskim który dokonał dużych zniszczeń. W latach sześćdziesiątych XXw. przechodziła gruntowny remont. Materiały użyte do naprawy zostały pozyskane z krakowskich Sukiennic.

phoca thumb l 1 jelesnia
phoca thumb l 2 jelesnia

W 2011 roku karczma została poddana renowacji uzupełniono pokrycie dachu, ściany zostały odnowione, uzupełniono w nich również pakuły. Karczma zachowała swój oryginalny styl jako nieliczna w tej części Europy. Jest to karczma polska o konstrukcji zrębowej. Wybudowana z drewna modrzewiowego. Dach łamany polski pokryty gontem, który jest charakterystycznym dla tego regionu. Budynek parterowy z dwoma skrzydłami z klasycznym podziałem sal. Jedna z nich (izba główna) jest salą przeznaczoną do zabaw. Znajdowała się tam tzw. stolnica (miejsce dla kapeli). W przedłużeniu sieni znajdował się „stan" czyli wozownia dla zajeżdżających tam górali. Za Karczmą stała lodownia w której przechowywane artykuły spożywcze.

phoca thumb l 3

phoca thumb l 4

Źródło:
www.starakarczma.eu
www.ckwvesta.pl
www.iglomirex.katowice.pl
www.krodo.pl
www.starakarczma.eu

unia 270 92         erb 229 58         logo pl sk pwt 178 118

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy i w 5% - Powiat Żywiecki.