Chata Kawuloków w Istebnej

CHATA KAWULOKÓW W ISTEBNEJ
Grzegorz Malec

Chata Kawuloka została wybudowana w 1863 roku. Wnętrze składa się z dwóch izb – białej i czarnej, oddzielonych sienią. Izba biała służyła jako pomieszczenie reprezentacyjnie, wykorzystywane jedynie w celach mieszkaniowych. Życie domowników toczyło się natomiast w izbie czarnej.

Znajdował się w niej kurny piec, pozbawiony komina w związku z należnym od niego wysokim podatkiem. Dym, który powstawał podczas rozpalania ognia, unosił się w pomieszczeniu, by znaleźć ujście na zewnątrz w otworach drzwiowych i okiennych, otwartych niezależnie od pory roku. Za jego sprawą ściany mają charakterystyczną, ciemną barwę, stąd też izba nazywana jest czarną. Piec oprócz tego, że stanowił źródło ogrzewania i służył do celów gastronomicznych, był też miejscem, pod którym zbierała się rodzina, by z upodobaniem słuchać opowieści najstarszych członków rodziny – babki i dziadka.
Kurna chałupa Kawuloków jest najbardziej popularną izbą regionalną na Śląsku Cieszyńskim chałupa ta była warsztatem Jana Kawuloka, który był znakomitym gawędziarzem, ale i również twórcą instrumentów ludowych.
Chata Jana Kawuloka w Istebnej jest jedynym autentycznym obiektem architektury drewnianej. Obyczaje , archaiczne sprzęty domowe czy unikatowe pasterskie instrumenty pozwalają zwiedzającym przenieść się w minioną epokę i poznać ten niesamowity obiekt

unia 270 92         erb 229 58         logo pl sk pwt 178 118

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy i w 5% - Powiat Żywiecki.