Na temat

Architektura jest chyba najbardziej namacalnym wyrazem kultury społeczeństwa. Budownictwo drewniane (w przeciwieństwie do architektury murowanej) przez wiele stuleci rozwijało się w swoistej odrębności, prawie wcale nie ulegając wpływom obcej architektury. Wysoki poziom sztuki budowlanej i artystycznej jest konsekwencją wielowiekowego rozwoju, dlatego budownictwo regionalne drewniane powinno być inspiracją w kreowaniu architektury nowoczesnej, ale o rodzimym wyrazie i zakorzenionej w tradycji.
Twórcy regionalnej sztuki budowlanej często byli samoukami, a potrzebne umiejętności przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Sztuka budowlana: osiągnięcia konstrukcyjne i walory artystyczne kształtowały się odmiennie w różnych regionach kraju, dlatego nazywa się ją architekturą regionalną. Na jej formę oraz wygląd wpływ miały warunki klimatyczne, dostęp do materiałów budowlanych, a nawet zajęcia i temperament mieszkańców danego terytorium. Nawet dzisiaj zachwyca to co najbardziej charakterystyczne dla budownictwa tradycyjnego: prostota, konsekwentna logika działań budowlanych, wpływ funkcji na układ budynków, dopasowanie architektury do środowiska naturalnego oraz doskonałe zespolenie formy, konstrukcji, materiału i detalu.
Oprócz obiektów będących dorobkiem działalności twórców ludowych można odnaleźć na terenie całego kraju budynki wystawione przez mistrzów: kościoły, cerkwie, dwory i karczmy. Wzniesione obiekty cechował kunszt technologii budowania, mistrzostwo w zdobieniu i wysoki poziom artystyczny ciesielki. Nie można jednak pominąć znacznego wpływu twórczości rzemieślników ludowych na formę tych budowli.

unia 270 92         erb 229 58         logo pl sk pwt 178 118

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy i w 5% - Powiat Żywiecki.