Warsztaty przemysłu ludowego

Młyny wodne.
Pierwsza wzmianka o pojawianiu się na Śląsku młynów wodnych pochodzi z XII w. Rozkwit młynów nastąpił na przełomie XIV-XV w. i był wynikiem rozwoju gospodarki folwarcznej i czynszowej. Na terenie Polski występowały dwa typy młynów wodnych:
1. Młyn z kołami nasiębiernymi, skrzynkowymi stosowany przy małych ciekach wodnych. (rys. 1) Konieczne było utworzenie zbiornika ze wszystkimi potrzebnymi urządzeniami. Woda spadając z góry obciążała część korytek. W ten sposób koło nabierało prędkości potrzebnej do pracy młyna.
2. Młyn z kołami podsiębiernymi wznoszono jako budowle nawodne na palach, połączone z brzegiem pomostem. Tego typu młyny stosowano na rzekach i strumieniach zasobniejszych w wodę, nie wymagających spiętrzania. Koła były wyposażone w łopatki, które popychał prąd wodny.
Obecnie następuje zanik młynów spowodowany uprzemysłowieniem produkcji mąki na terenach polski. Stało się to pod koniec XX w.

art 5 rys 1
Rys. 1 Młyn wodny


art 5 rys 2
Fot.1 Młyn wodny

art 5 rys 3
Fot.2 Młyn wodny

art 5 rys 4
Fot.3 Młyn wodny (Skansen w Zubrzycy)

Wiatraki
Do przerabiania zboża służyły także wiatraki. Napędem były skrzydła, które dzięki mechanizmom obrotowym można było ustawić tak aby uzyskać większą moc wiatraka. W Polsce występowały w trzech odmianach koźlaki, paltraki i holendry.
1. Koźlaki były najstarszym typem i miały całkowicie polską konstrukcje. Cały budynek był z drewna jego korpus był obrotowy i obracał się w około stębra w zależności, z której strony wiał wiatr.
2. Paltraki były udoskonaloną odmianom koźlaków. Korpus tak jak w wcześniejszej konstrukcji był obrotowy lecz jego podstawę kończyły obrotowe szyny na których mógł się obracać
3. W XVII w. pojawiły się wiatraki z północno-zachodniej europy tak zwane holendry. (Rys.2) Miały one fundamenty które unieruchamiały korpus wiatraka ale za to ich wieże były obrotowe mogły być drewniane lub murowane.

art 5 rys 5
Rys. 2 Wiatrak - holender

Najwięcej wiatraków powstawało na północnych częściach polski. Na przełomie XIX-XX w. wiatraki zaczęły zanikać. Nieliczne z nich pozostały w Wielkopolsce na Mazowszu i Podlesiu.
Kuźnie Były to budynki sytuowane na skrajach miasteczek i wsi lub na traktach komunikacyjnych. Miały tylko jedno pomieszczenie do pracy ale niektóre czynności wykonywano na dworze pod wystającym z przodu kuźni okapem. Najczęściej wznoszono je z drewna lecz w późniejszych okresach spotykano się z szkieletowymi konstrukcjami wypełnionymi cegłami lub też gliną. Pierwotnie kuźnie były budynkami kurnymi, nie posiadały kominów dopiero po latach dołączono do nich kominy. (Rys.3)

art 5 rys 6 Rys. 3 Kuźnia

art 5 rys 7 Fot.4 Kuźnia - Skansen w Zubrzycy (fot. M. Molenda)

art 5 rys 8 Fot.5 Kuźnia w Vychylovce – Słowacja (fot. M. Molenda)

Olejarnie
Olejarnie to budowle, w których tworzono olej do celów spożywczych, leczniczych a także technicznych. Olej był tłoczony w prasach, które z biegiem czasu były udoskonalane. Te budynki często wchodziły w skład zagrody, niekiedy w wolno stojących budynkach przypominających spichlerz. (Rys.4)

art 5 rys 9 Rys. 4 Olejarnia
Folusze
Warsztaty tak je zwano w tamtych czasach a ich rola była następująca mieściły się w nich maszyny do tkania. Do produkcji używano koła wodnego. Taka tkanina była moczona w ciepłej wodzie aby mógł się odbyć następny proces. Ubijanie tkaniny przez wielkie młoty zwane stęporami miały nadać tkaninie wytrzymałość. Produkt po takim procesie był gotowy do użycia.


Literatura źródłowa:
• W. Bogusz „Projektowanie architektoniczne i budownictwo regionalne” WSiP Warszawa1999
• M. i W. Pokropek „Tradycyjne budownictwo drzewne w Polsce” t.1 Neriton, Warszawa 1995
• I. Tłoczek „Chałupy polskie” Arkady, Warszawa 1952

unia 270 92         erb 229 58         logo pl sk pwt 178 118

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy i w 5% - Powiat Żywiecki.