Milówka – Stara Chałupa

Z czego słynie nasza Milówka? Oczywiście z jednego z najstarszych obiektów architektury ludowej na Żywiecczyźnie - Starej Chałupy, w której siedzibę ma muzeum, chętnie odwiedzane przez licznych turystów przybywających w te strony. Budynek został wzniesiony w 1739 roku. Jeszcze w latach 90-tych XX wieku stanowił oddział muzeum w Żywcu, obecnie jest własnością Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce.
stara chalupa
Fot. 1 Janusz Cichała
W ostatnich latach w budynku wykonano liczne prace konserwacyjne. W wyniku zabiegów chałupa nabrała nowego blasku. Wzmocniono konstrukcję budynku: elementy dachu i ściany zostały naprostowane i spięte. Wzmocnienie i poprawienie stabilności powinno zapewnić wykonane czopowanie. Zmienione zostało pokrycie dachu. Na dachu znalazł się gont łupany, wycięty ręcznie wzdłuż słojów, ułożony w dwóch warstwach. W czasie remontu obiektu wykonano odwodnienie oraz izolację budynku, a także wymienione zostały systemy zabezpieczające. Konserwacji poddane zostało całe wyposażenie skansenu.
Oprócz modernizacji Starej Chałupy na terenie Skansenu pojawił się inny budynek. Do Milówki przeniesiono stuletnią drewnianą chatę z Przyłękowa. W budynku prowadzone są warsztaty z zakresu garncarstwa, ceramiki, malarstwa na szkle, rzeźby w drewnie i tkactwa. Poprzez takie zajęcia edukacyjne większa jest wśród dzieci i młodzieży wiedza o kulturze regionu i skuteczniej pielęgnowane jest dziedzictwo kulturowe. W chacie przewidziano także możliwość organizowania wystaw związanych z dorobkiem twórczości ludowej.
stara chalupa
Fot. 2 Janusz Cichała

stara chalupa
Fot. 3 Janusz Cichała

stara chalupa
Fot. 4 Janusz Cichała

stara chalupa
Fot. 5 Janusz Cichała
stara chalupa
Fot. 6 Janusz Cichała

unia 270 92         erb 229 58         logo pl sk pwt 178 118

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy i w 5% - Powiat Żywiecki.