Kościół św. Katarzyny – Cięcina


Zwiedzając różnorodne budynki naszej wspanialej, ludowej, tradycyjnej architektury natknęliśmy się na nieduży kościółek.

Trochę historii:

Jest to XVI wieczna budowla położona w malowniczej miejscowości Cięcina, doskonale oddająca naszą beskidzką “sztukę budowania” czy kulturę… Powstała ona dokładnie w 1542 r. jako kaplica filialna kościoła w Radziechowach. W latach 1666-1667 została powiększona nawa oraz dobudowano wieżę. W 1789r. Cięcina stała się odrębną parafią, a jej proboszczem został ks. Marceli Stupecki. 68 lat później dobudowano zakrystię oraz oratorium. W historii tejże budowli sakralnej mieściło się jeszcze kilka gruntownych remontów czy renowacji, m.in. zdobienie ścian oraz stropu przepięknymi malunkami przez Antoniego Stopkę. Zmieniono także dach z tradycyjnego beskidzkiego gontu na eternit oraz podwyższono wieżę o 7 m, tak aby była proporcjonalna do ciągle to rozbudowywanej nawy. Niedawno, bo w 2010 r. dokonano słusznej i jakże zadowalającej nas decyzji - mianowicie pokryto dach świątyni “po naszemu” czyli modrzewiowym gontem. Na pokrycie dachu zużyto 2,4 tys m2 gontu.


phoca thumb l fot 1
phoca thumb l fot 2
Architektura:
 
Kościół składa się z krótkiego prezbiterium, wydłużonej nawy oraz wieży po stronie zachodniej. Wnętrze jest zdecydowanie w stylu barokowym, dominuje przepych, dużo złota i zdobień.

phoca thumb l fot 3
phoca thumb l fot 4
Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Anny wykonany z drewna polichromowanego. W bocznej części świątyni znajduje się ołtarz poświęcony św. Franciszkowi z Asyżu, który widnieje w nim jako płaskorzeźba i nawiązuje do epoki klasycyzmu.
Kościół jest zdecydowanie wart uwagi zarówno ludzi interesujących się beskidzką architekturą jak i barokiem czy klasycyzmem. Zdjęcia nie oddają uroku przepięknej budowli, ani detali znajdujących się wewnątrz-więc zachęcamy do zwiedzania !:)
  

Bibliografia;

unia 270 92         erb 229 58         logo pl sk pwt 178 118

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy i w 5% - Powiat Żywiecki.