Domek Ogrodnika

Domek Ogrodnika – Sucha Beskidzka

Patrycja Kuśnierz, Karolina Kreczmer

Domek ogrodnika - pomocniczy budynek przy pałacu w Suchej Beskidzkiej. Dwa osobne budynki były połączone ze sobą łukiem (w pierwszej części budynku znajdowało się mieszkanie ogrodnika, a w drugiej jego sprzęty.) Pierwszym pomieszczeniem w domu była sień nazywana również komorą. Było to pierwsze pomieszczenie do którego kierowano się po wejściu do domu. W sieni znajdowały się żarna, nosidła, szatkownica, beczka i inne sprzęty wykorzystywane w życiu codziennym.

Drugim pomieszczeniem w domu ogrodnika jest tzw. izba czarna (czarna - ponieważ tam znajdował się piec z którego dym wydobywał się wewnątrz pomieszczenia co powodowało osiadanie się go na ścianach i suficie.) Izba czarna stanowiła rolę swoistego rodzaju kuchni czego dowodzi m.in. obecność pieca chlebowego. W tym pomieszczeniu znajdował się też kącik do prania.
W domu ogrodnika tak samo jak w innych domach z tamtego okresu pojawił się święty kąt. W tym miejscu domku na ścianach wisiały święte obrazy za którymi ludzie chowali cenne rzeczy, wierząc że tam ich nikt nie znajdzie. Domek ogrodnika jest to murowany budynek pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Wraz z innymi budynkami tworzył zaplecze gospodarcze zamku. Gdy zdecydujemy się zwiedzić rekonstrukcję domku ogrodnika warto zwrócić uwagę na kapliczkę przydrożną, której głównym elementem jest figurka św. Kingi wyłowiona z rzeki. Uwagę zwraca również zrekonstruowany szałas pasterski w którym możemy zobaczyć m. in. kocioł (gotowano w nim mleko na sery), przyrządy do wytwarzania serów a także przedmioty służące w życiu codziennym. Po zwiedzeniu wyżej wymienionych obiektów warto zobaczyć kuźnię z XIX w., znajdujący się w niej miech z 1829 roku oraz zrekonstruowany piec. Ciekawa wystawę tworzą również ręcznie wykonywane zabawki pochodzące ze Stryszawy.

Źródło:
http://muzeum2011.sucha-beskidzka.pl/muzeum.php?mode=74

unia 270 92         erb 229 58         logo pl sk pwt 178 118

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy i w 5% - Powiat Żywiecki.